85. rocznica Wielkiego Głodu na Ukrainie

Drukuj
1 2 3

W najbliższych dniach będziemy obchodzić 85. rocznicę Wielkiego Głodu na Ukrainie, będącego efektem sowieckiej polityki eksterminacyjnej, w wyniku którego w latach 1932-1933 śmierć poniosło ok. 8 mln osób, w tym tysiące Polaków.Z inicjatywy Ambasady Ukrainy w Polsce, w niedzielę 25 listopada br. o godz. 18.30, w kościele ss. wizytek w Warszawie, odbędzie się nabożeństwo ekumeniczne, któremu przewodniczyć będzie ks. kard. Kazimierz Nycz, Metropolita Warszawski. Będzie to czas modlitwy nie tylko w intencji ofiar oraz sprawców zbrodni sprzed 85 laty, ale również w intencji pokoju miedzy narodami, zwłaszcza w Europie.Zwracamy się z uprzejmą prośbą, aby do niedzielnej modlitwy wiernych 25 listopada br. dołączyć wezwania w intencji ofiar i sprawców sowieckiej zbrodni, jak również w intencji pokoju.

*Nuncjatura Apostolska przekazała Sekretariatowi KEP tekst modlitw pomyślność szczytu klimatycznego COP24, który będzie miał miejsce w Katowicach, w dniach 3-14 grudnia br. Kard. Peter Kodwo Turkson, Prefekt Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka, zwraca się z uprzejmą prośbą, aby powyższa modlitwa była odmawiana w kościołach parafialnych, kaplicach i ośrodkach duszpasterskich w dniach od 25 listopada br. do 14 grudnia br.

Zachęcamy do codziennego odmawiania modlitwy w wyżej wymienionym terminie, po błogosławieństwie kończącym Mszę św., a przed śpiewem na zakończenie.

 

TEKST MODLITWY 

+ Prowadzący: Módlmy się tak, jak Papież Franciszek nauczał nas w Laudato Si' 

 

Boże Ojcze, prowadź nas. 

Pomóż nam działać z miłością i odwagą 

W Twoje imię, o Panie, 

Pomóż nam spełnić nasz obowiązek 

ochrony Ziemi, naszego wspólnego domu. 

Oto wołanie Ziemi i wołanie ubogich. 

Boże Ojcze, otocz nas swoją mocą i światłością, 

pomóż nam chronić każde życie 

I przygotować się na lepszą przyszłość, 

na nadejście Twojego Królestwa 

równości, pokoju, miłości i piękna.

Amen.