Ekstremalna Droga Krzyżowa

Drukuj
1 2 3
 

Zanim zdecydujesz się wziąć udział:

·       Ekstremalna Droga Krzyżowa polega na pokonaniem w nocy trasy do Wysokiego Koła do sanktuarium MB Różańcowej, medytowaniu rozważań i zmaganiu się z własnymi słabościami.

·       Ma charakter indywidualny, podczas przejścia wybraną trasą, w razie jakichkolwiek nieprzewidzianych zdarzeń, jesteś zdany wyłącznie na własne siły.

·       Uczestnictwo ma charakter dobrowolnej praktyki religijnej. Biorące w niej udział robisz to na własną odpowiedzialność.

·       Decydując się na udział bierzesz na siebie pełną odpowiedzialność za wszelkie sprawy związane z tym wydarzeniem.

Poruszanie się na trasie

·       W czasie Ekstremalnej Drogi Krzyżowej obowiązuje Reguła Milczenia. Obowiązuje ona od momentu dotarcia na I stację drogi krzyżowej. Uszanuj prawo innych uczestników do głębszego przeżycia Misterium Drogi Krzyżowej dzięki spotkaniu z Bogiem w ciszy i skupieniu. Wyjątkiem od tej zasady jest głośne odczytanie rozważań i modlitwa przy każdej stacji.

·       Zgodnie z prawem EDK ma charakter długiego, indywidualnego lub w mały grupach  przejścia.

·       Nie planuj nadmiernie długich postojów.

·       Na trasie, a szczególnie na fragmentach tras prowadzących poboczem jezdni należy zachować szczególną ostrożność i przepisy ruchu drogowego. Poruszać się można w grupach mniejszych niż 10-cio osobowe.

·       Rozważnie zajmuj miejsce na stacjach i postojach, aby inni mogli także znaleźć przestrzeń na przeczytanie rozważań i krótką modlitwę.

·       W niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska.

 

Zanim wyruszysz z domu

Koniecznie:

·       przygotuj prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczny prowiant: czekolada, batony, chałwa); najlepiej wszystko do jednego plecaka,

·       weź z sobą ciepłe ubrania, wygodne i wodoodporne buty przystosowane do długich wędrówek (w niektórych miejscach trasa może być błotnista i śliska), nieprzemakalny ubiór, odpowiedni do kilkustopniowych zmian temperatur oraz niesprzyjających warunków pogodowych,

·       miej przy sobie: naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki odblaskowe),

·       sprawdź lokalną prognozę pogody,

·       poinformuj bliskich o planowanym wyjściu,

·       powrót z EDK z Wysokiego Koła Autobusem do Kozienic,

·       przemyśl jak wrócisz po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej,

·       zapoznaj się ponownie z przebiegiem i charakterem trasy

Warto:

·       przygotować sobie własny drewniany krzyż,

·       mieć kijki do wędrówek pieszych (np. do nordic walking),

·       mieć mapę obszaru, po którym przebiega trasa EDK

Pamiętaj także, iż zbyt duży ciężar na plecach to większe obciążenie i większe zmęczenie podczas drogi.