Program uroczystości Wielkiego Tygodnia

Drukuj
1 2 3
  1. W Wielki Czwartek rano w katedrze pod przewodnictwem biskupa ordynariusza odprawia się Mszę Świętą Krzyżma, podczas której pobłogosławione są oleje używane do namaszczania chorych i krzyżma służące do namaszczania podczas święceń kapłańskich, chrztu i bierzmowania. W czasie tej Mszy duchowieństwo diecezjalne odnawia przyrzeczenia kapłańskie. Natomiast w parafiach celebrowana jest w tym dniu jedna Msza Święta, zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, na pamiątką ustanowienia sakramentów Eucharystii i kapłaństwa. Rozpoczyna ona Triduum Paschalne. Po hymnie „Chwała na wysokości Bogu” milkną dzwony i organy, a po Komunii Świętej Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Kaplicy Adoracji, tzw. Ciemnicy, upamiętniającej pojmanie w Ogrójcu. Podczas procesji zaśpiewamy hymn „Sław, języku, tajemnicę”, za co w tym dniu można uzyskać odpust zupełny na zwyczajnych warunkach. Na znak smutku zostanie obnażony ołtarz. W naszym kościele ta wieczorna Msza Święta o godz. 1800.

  2. W Wielki Piątek zachowujemy post ścisły. W Godzinie Miłosierdzia Bożego o 1500 odmówmy Koronkę. Niech towarzyszy nam modlitwa, skupienie i zaduma nad Tajemnicą Męki i śmierci Chrystusa. Tego dnia na znak smutku i żałoby nie sprawuje się Eucharystii. Liturgię wielkopiątkową rozpoczniemy o godz. 1800. Za uczestnictwo w adoracji krzyża można uzyskać odpust zupełny. Na zakończenie liturgii Najświętszy Sakrament zostanie przeniesiony do Grobu Pańskiego. Droga Krzyżowa rozpocznie się o godz. 2100 w naszym kościele. Trasa Drogi Krzyżowej w tym roku prowadzić będzie do Kościoła Św. Krzyża, w związku z rozpoczęciem Procesu Beatyfikacyjnego założycielki Sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Zapraszamy do wspólnego przeżywania tego nabożeństwa.

  3. Wielka Sobota jest dniem adoracji Najświętszego Sakramentu w Grobie Pańskim. Pamiętajmy o tym, kiedy przyjdziemy święcić pokarmy. Jest to czas upamiętniający zstąpienie Chrystusa do otchłani, nadal obowiązuje więc cisza i zaduma nad śmiercią Chrystusa. Warto i w tym dniu zachować post, powstrzymując się od pokarmów mięsnych. Święcenie pokarmów wielkanocnych w sobotę od godz. 900 do 1300. W Łuczynowie kapłan poświęci pokarmy o godz. 1000 u P. Wójcików i P. Trocińskich.                                                                            

  4. W sobotni wieczór rozpoczynamy Wigilię Zmartwychwstania Pańskiego. To uroczysta i najbogatsza w ciągu roku liturgia. Aby całe Święte Triduum Paschalne otrzymało uroczystą oprawę, zachęcamy do licznego udziału wszystkich Parafian.  Liturgię Wigilii Paschalnej rozpoczniemy w sobotę o godz. 1900. Na to nabożeństwo przynieśmy ze sobą świece, przy których odnowimy nasze przyrzeczenia chrzcielne.

  5. Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego rozpoczniemy Procesją Rezurekcyjną o godz. 600. Pamiętajmy, że tego dnia jest zmiana czasu zimowego na letni. Jak co roku prosimy o przygotowanie sztandarów, baldachimu, feretronów. Prosimy dzieci do sypania kwiatków. Kolejne Msze św. o godz. 900, 1030, 1200, 16 30, 1800.