Rycerze Kolumba

Rada w Kozienicach, nr 15420

 • W dniach 19 – 20 Maja odbyła się w Rzeszowie VII konwencja Stanowa Rycerzy Kolumba w Polsce. Wzięło w niej udział kilkuset rycerzy z Polski oraz goście z Ukrainy, Litwy i USA. Konwencja Stanowa jest okazją do podsumowania całorocznych działań Zakonu w obszarze rodziny, młodzieży Kościoła i samej organizacji. Oprócz podsumowań omawiane są również plany na kolejne lata. Konstytucja Zakonu stanowi iż na koniec roku bratniego we wszystkich Radach oraz w samej Radzie Stanowej dokonywane są wybory nowych funkcjonariuszy. Podczas tegorocznej Konwencji wybrany został skład nowej Rady Stanowej w Polsce. Na jej czele stanął Brat Tomasz Wawrzkiewicz z Rzeszowa, który przez najbliższy rok będzie przewodził Rycerstwu w Polsce. Kozienicką Radę reprezentowali Bracia Grzegorz Przybysz i Jarosław Pawelec.

  Wśród znamienitych gości VII Konwencji Stanowej znajdowali się również Hierarchowie Kościoła: Abp Mieczysław Mokrzycki, Abp Stanisław Gądecki, Biskup Jan Wątroba. W homiliach podczas mszy świętych jak i podczas słów skierowanych bezpośrednio do rycerzy podczas spotkań podkreślali oni nie tylko jak istotne są w dzisiejszych czasach charyzmaty, które stanowią podstawę Zakonu Rycerzy Kolumba ale przede wszystkim to iż wszyscy chrześcijanie są wezwani do tego aby byli świadkami Chrystusa w wszystkich wymiarach życia bez względu na miejsce. Wszyscy zgodzili się co do faktu iż potrzeba dzisiaj ludzi, którzy stoją mocno na nogach, wiedzą kim są, a będąc świadomymi swojej tożsamości chrześcijańskiej są w stanie porwać do wiary innych.

   

  Jarosław Pawelec

  Więcej
 • W dniu 14 kwietnia 2015 r. do Kozienic przybyły z parafii Jedlińsk symbole Światowych Dni Młodzieży: Krzyża Świętego oraz Ikony Matki Bożej Salus Populi Romani (Ocalenie Ludu Rzymskiego).

  Uroczyste powitanie Symboli ŚDM nastąpiło w Kościele p.w. Świętej Rodziny. Po modlitwie i nauce głoszonej przez Biskupa Henryka Tomasika, ok. godz. 16 Symbole nawiedziły kozienicki szpital a następnie ok. godziny 18 Dom Pomocy Społecznej, gdzie adorację prowadziło Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z parafii Św. Krzyża. Po godzinie 19 Krzyż Święty i Ikona Matki Bożej przybyła do Kościoła rektoralnego  p.w. Św. Józefa u Sióstr Franciszkanek od Cierpiących, gdzie odbyła się adoracja Symboli. Po godzinie 20 z Kościoła p.w. Świętego Józefa ulicami Kozienic odbyła się droga krzyżowa, gdzie rozważania przygotowali kandydaci do bierzmowania. Ok. godziny 21 w Kościele Św. Krzyża odbył się Apel Jasnogórski, który poprowadzili wyznaczeni uczniowie szkół Centrum Światowych Dni Młodzieży dekanatu Kozienice i Głowaczów wraz z młodzieżą z parafii tworzących kozienickie centrum ŚDM (złożenie duchowych darów) w oprawie muzycznej Diakonii Muzycznej z parafii Św. Krzyża i uczniów kozienickiej szkoły muzycznej. Ok. godz. 22.30 odbyła się adoracja indywidualna z możliwością dotknięcia Miłosierdzia Bożego w Sakramencie Pokuty.

  Więcej
 • W dniu 12 kwietnia 2015 r. w Kozienicach odbył się III Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika.

  Koncerty festiwalowe rozpoczęły się o godzinie 16.00. W festiwalu udział wzięły następujące zespoły:

  • Chór Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika z Kozienic pod dyrekcją siostry Leny Popławskiej
  • Chór LA MUSICA z Lublina pod dyrekcją Zdzisława Ohara
  • Kameralny Męski Zespół Wokalny THE SINGING HEADS z Łodzi pod dyrekcją Mariusza Lewego
  • Chór Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego z Warszawy pod dyrekcją Michała Sławeckiego
  • GOŚĆ FESTIWALU Chór Kameralny FERMATA z Kielc pod dyrekcją Ewy Robak

  O godzinie 18.00 odbyła się uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości i władz samorządowych. We mszy świętej udział wzięli Rycerze Kolumba z Kozienickiej Rady nr 15420 im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, którzy wspierali Komitet organizacyjny festiwalu.

  Po mszy świętej nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów i zapalenia zniczy pod pomnikiem Jana Pawła II dla uczczenia pierwszej rocznicy kanonizacji Papieża Polaka

  Więcej
 • Orszak Trzech Króli

  W dniu 6 stycznia 2015 r., w święto  Objawienia Pańskiego, już po raz trzeci ulicami Kozienic przeszedł Orszak Trzech Króli, tym razem w ramach ogólnopolskiej inicjatywy Fundacja Orszak Trzech Króli.

  Dzień Objawienia Pańskiego, Święto Epifanii, potocznie nazywane w Polsce Świętem Trzech Króli, zamyka cykl świąteczny Bożego Narodzenia. Wspominane jest wówczas ewangeliczne wydarzenie, w którym Mędrcy ze Wschodu nazywani również Królami lub Magami (w VIII wieku nadano im imiona Kacper, Melchior i Baltazar), wyruszyli do Betlejem, by pokłonić się Nowonarodzonemu Jezusowi. Prowadzeni przez betlejemską gwiazdę, przynieśli Małemu Dzieciątku Jezus drogocenne dary: mirrę, złoto i kadzidło. Od 2011 roku, po ponad pięćdziesięciu latach przerwy, jest to w Polsce znowu dzień wolny od pracy, podobnie jak i w wielu innych krajach na świecie.

  Więcej
 • W dniu 8 czerwca br. na terenie plebanii parafii św. Rodziny w Kozienicach odbył się I Międzyparafialny Festyn Rodzinny „Jesteśmy Razem”.

  Uroczystego otwarcia festynu dokonali księża proboszczowie z kozienickich parafii św. Rodziny i św. Krzyża: ks. Władysław Sarwa i ks. Kazimierz Chojnacki.

  Na scenie jako pierwsi wystąpili tegoroczni laureaci VI Kozienickiego Przeglądu Pieśni Religijnej, schola dziecięca z parafii św. Rodziny oraz schola dziecięca z parafii św. Krzyża. Po występach dzieci wystąpiła schola osób dorosłych - Diakonia Muzyczna z parafii św. Krzyża.

  Więcej
 • Zbawienie przyszło przez krzyż...

  W Wielki Piątek (18.04.2014 r.) o godz. 21.00 ulicami parafii przeszła Droga Krzyżowa przygotowana przez Rycerzy Kolumba. Rozważania inspirowane były myślą ks. Marka Dziewieckiego.

  "W tym nabożeństwie Drogi Krzyżowej pragniemy modlić się o umocnienie rodzin szlachetnych i szczęśliwych, o siłę i nadzieję dla rodzin w kryzysie oraz o takie wychowanie dziewcząt i chłopców, by nowe pokolenie młodych ludzi było w stanie dorastać do miłości małżeńskiej i rodzicielskiej". 

  Więcej
 • W nocy z 22 na 23 marca 2014 roku w Częstochowie u stóp Matki Bożej Jasnogórskiej odbyło się czuwanie w intencji beatyfikacji Założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących Sługi Bożej Matki Kazimiery Gruszczyńskiej patronki Rady Rycerzy Kolumba nr 15 420 w Kozienicach.

   

  Więcej
 • Pochód Trzech Króli w Kozienicach

  W dniu 6 stycznia 2014 roku po raz drugi w Kozienicach odbył się pochód Trzech Króli. Pielęgnowanie tradycji Święta Trzech Króli w Kozienicach jest wyrazem pamięci o zdarzeniach jakie wiązały się z narodzinami Jezusa Chrystusa w stajni w Betlejem. Dzięki montażowi słownemu mogliśmy na nowo przeżywać wydarzenia z przed dwóch tysięcy lat.

   

  Więcej
 • Odbudowa kaplicy w Cudowie

  Rycerze Kolumba z Rady nr 15420 im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej z Kozienic organizują zbiórke funduszy na odbudowę spalonej kaplicy w Cudowie. Zwracamy się do wszystkich ludzi dobrej woli o wsparcie nas w tej inicjatywie, zarówno modlitewne jak i materialne. Dotychczasowym ofiarodawcom bardzo serdecznie dziękujemy. We wrześniu br. rozpoczęły się roboty budowlane, zaawansowanie robót zostało przedstawione na fotografiach poniżej.

  Więcej
 • W dniach 22 i 29 września 2013 r. Rycerze Kolumba z Kozienickiej Rady nr 15420 w Kościołach pw. Św. Rodziny i Św. Krzyża zbierali podpisy pod petycją do Parlamentu Europejskiego w ramach poparcia europejskiej inicjatywy obywatelskiej Jeden z Nas.

   

  Więcej
 • Rycerze Kolumba w bieżącym roku bratnim otrzymali misję przeprowadzenia Programu Mariańskiej Modlitwy poświęconego Matce Bożej z Guadalupe. Obraz z wizerunkiem Matki Bożej nawiedza wszystkie Rady Rycerzy Kolumba i ich parafie. Podkreślana jest w tych uroczystościach rola Matki z Guadelupe jako Obrończyni Życia Poczętego oraz patronki obu Ameryk.

  W dniu 01.06.2013 delegacja Rady Rycerzy Kolumba nr 15420 podczas uroczystej mszy świętej przejęła obraz od Rady Rycerzy w Pionkach i przewiozła go do Kozienic.

  Więcej
 • W przypadające w dniu 30 maja 2013 roku Święto Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, ulicami Kozienic przeszły uroczyste procesje eucharystyczne.

  W obydwu procesjach swój wkład mięli Rycerze Kolumba z Rady nr 15420 z Kozienic.  Rycerze wzięli udział we Mszy świętej w Kościele pw. Świętej Rodziny o godzinie 10.30 i następnie w procesji eucharystycznej ulicami osiedla energetyki.

  Rycerze Kolumba zajęli się także przygotowaniem ołtarza numer 3 przy Kościele Świętego Krzyża.

  Więcej
 • Uroczysta msza święta w Cudowie

  W dniu 20.05.2013 roku w Cudowie odbyła się pod przewodnictwem ks. Kan. Kazimierza Chojnackiego i ks. Grzegorza Walczaka uroczysta msza święta z udziałem Rycerzy Kolumba.

  Na poświęconym placu na którym zostanie wybudowana nowa kaplica i przy postawionym na nowo przez Rycerzy Kolumba Krzyżu Świętym wierni modlili się do Matki Bożej Matki Kościoła z okazji przypadającego święta o błogosławieństwo boże dla zebranych i szybką odbudowę kaplicy.

  Więcej
 • Dzień Matki Bożej z Guadalupe

  W dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w mieście Meksyk odbywa się niezwykłe spotkanie modlitewne, w którym może uczestniczyć kilka milionów ludzi.

  Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe odprawiany różaniec będzie wyrazem wdzięczności Patronce Ameryki. Spotkanie zbiega się z 200. rocznicą niepodległości Meksyku.

  Rycerze Kolumba i ich rodziny z całego świata zjednoczą się na wspólnej modlitwie do Boga za pośrednictwem Matki Bożej z Guadalupe.

  Więcej
 • W dniu 21 kwietnia 2013 r. w Kozienicach odbył się I Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika.

  Koncerty festiwalowe rozpoczęły się o godzinie 16.00. W festiwalu udział wzięły następujące zespoły:

  • Chór Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących z Kozienic Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika pod dyrekcją siostry Barbary Wycech
  • Chór Szkoły Muzycznej I stopnia z Kozienic FERMATA pod dyrekcją Anny Kuczmery
  • Chór Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących z Warszawy pod dyrekcją Franciszka Kubickiego
  • Chór Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie SURSUM CORDA pod dyrekcją Emilii Melon
  • Chór CANTATE DOMINO z Nadarzyna pod dyrekcją Adama Kuczewskiego
  • Chór Rzymskokatolicki Św. Cecylii ze Słowacji pod dyrekcją Viliama Gurbal’a.

  O godzinie 18.00 odbyła się uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości i władz samorządowych. We mszy świętej udział wzięli Rycerze Kolumba z Kozienickiej Rady nr 15420 im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, którzy wspierali Komitet organizacyjny festiwalu.

  Więcej
 • W sobotę 6 kwietnia 2013 w Kozienicach rozpoczął się proces beatyfikacyjny Kazimiery Gruszczyńskiej, założycielki Zgromadzenia sióstr Franciszkanek od Cierpiących. Otwarcie procesu zaczęła Msza Święta celebrowana przez ks. bp Henryka Tomasika, Ordynariusza Diecezji Radomskiej, w kościele świętego Krzyża w Kozienicach. Po Mszy odbyło się uroczyste otwarcie procesu beatyfikacyjnego, tak zwana pierwsza sesja, podczas której nastąpiło zaprzysiężenie Trybunału. W uroczystości wzięli udział; ksiądz Biskup Henryk Tomasik, księża, Bracia Kapucyni, Matki Generalne i Siostry Zgromadzenia Rodziny Honorackiej, Rycerze Kolumba z Rady 14004 z Radomia i z Rady 15420 w Kozienicach, która to za patronkę swoją obrała siostrę Kazimierę Gruszczyńską.

  Więcej
 • W niedzielę 24 lutego br. w kościele pod wezwaniem Św. Krzyża w Kozienicach odprawiona została Msza prymicyjna bp Radosława Zmitrowicza. W prymicyjnej Celebrze przy licznym udziale wiernych, którzy wypełnili świątynię, wzięli udział Ordynariusz Diecezji Radomskiej ks. bp. Henryk Tomasik, wielu księży, bracia ze zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej oraz Rycerze  Kolumba z rady 15216 i rady 14004 na czele z Sekretarzem stanowym Andrzejem Anasiakiem i Delegatem Rejonu 2 Janem Malikiem. 

  Więcej
 • Pochód Trzech Króli, 06 stycznia 2013

  W tegoroczne Święto Objawienia Pańskiego także Kozienice dołączyły do grona miast polskich organizujących uroczyste przemarsze Trzech Króli. Inicjatorami tej nowej dla naszej społeczności tradycji był ks. proboszcz parafii Świętego Krzyża ks. kanonik Kazimierz Chojnacki i stowarzyszenie katolickie Rycerzy Kolumba. 

  Więcej
 • Dzień Skupienia Rycerzy Kolumba w Kozienicach, 02 grudnia 2012

  Kolejny raz Rycerze Kolumba Rejonu 2 przeżywali w swojej wspólnocie duchowe rekolekcje. Dzień Skupienia w tym roku zorganizowała Rada Rycerzy Kolumba nr 15420 z Kozienic pod wezwaniem Matki Kazimiery Gruszczyńskiej. Gościny Braciom udzielił Ks. Kanonik Władysław Sarwa, proboszcz Parafii Świętej Rodziny, udostępniając zacnemu gremium Centrum Myśli Jana Pawła II. 

  Więcej