Rycerze Kolumba

Rada w Kozienicach, nr 15420

I Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika

Drukuj
1 2 3

W dniu 21 kwietnia 2013 r. w Kozienicach odbył się I Festiwal Muzyki Sakralnej im. Józefa Furmanika.

Koncerty festiwalowe rozpoczęły się o godzinie 16.00. W festiwalu udział wzięły następujące zespoły:

  • Chór Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących z Kozienic Fa-Mi-Re im. Józefa Furmanika pod dyrekcją siostry Barbary Wycech
  • Chór Szkoły Muzycznej I stopnia z Kozienic FERMATA pod dyrekcją Anny Kuczmery
  • Chór Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek od Cierpiących z Warszawy pod dyrekcją Franciszka Kubickiego
  • Chór Bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie SURSUM CORDA pod dyrekcją Emilii Melon
  • Chór CANTATE DOMINO z Nadarzyna pod dyrekcją Adama Kuczewskiego
  • Chór Rzymskokatolicki Św. Cecylii ze Słowacji pod dyrekcją Viliama Gurbal’a.

O godzinie 18.00 odbyła się uroczysta msza święta z udziałem zaproszonych gości i władz samorządowych. We mszy świętej udział wzięli Rycerze Kolumba z Kozienickiej Rady nr 15420 im. Matki Kazimiery Gruszczyńskiej, którzy wspierali Komitet organizacyjny festiwalu.

 

Organizatorzy Festiwalu:

- Gmina Kozienice

- Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka

- Parafia pw. Św. Krzyża

JÓZEF FURMANIK
Urodził się 6 stycznia 1867 r. w Maciejowicach na Podlasiu. Zaczął grać i śpiewać w kaplicy pałacowej w Podzamczu i kościele parafialnym w Maciejowicach. Od 1880 roku kontynuował edukację muzyczną w Instytucie Muzycznym w Warszawie, późniejszym Konserwatorium. Oprócz organów studiował także dyrygenturę i kompozycję. W 1883 roku ukończył klasę organów ze stopniem bardzo dobrym.

Po ukończeniu studiów w Instytucie Muzycznym Furmanik wyjechał do Regensburga (Ratyzbony), by w tamtejszej Wyższej Szkole Muzyki Kościelnej kształcić się dalej. Był profesorem śpiewu w Seminarium Duchownym w Saratowie nad Wołgą. W 1935 roku Stolica Apostolska z Papieżem Piusem XI na czele uhonorowała zasługi i pracę twórczą orderem "Pro Ecclesia et Pontifice”, a ówczesny prezydent Ignacy Mościcki, odznaczył go orderem "Polonia Restituta” za całokształt pracy twórczej i pedagogicznej. Po II wojnie światowej Józef Furmanik przyjechał do Kozienic, gdzie w Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek od Cierpiących przebywała jego córka Jadwiga. Pod jej opieką spędził ostatnie sześć lat swojego życia.

Był to czas spędzony bardzo pracowicie. Uczył siostry pięknego śpiewu, grał w kaplicy zakonnej i do ostatnich dni życia komponował. Pisał dla potrzeb chórów pragnąc dotrzeć do wszystkich chórów w Polsce, w trosce o należytą oprawę liturgii i podwyższenie jej poziomu przez śpiew. Kozieniczanie, podczas pobytu Józefa Furmanika w naszym mieście, często mieli okazję słyszeć jego piękne kompozycje wydobywające się z murów kościelnych.

Zmarł 11 sierpnia 1953 roku w Kozienicach.